poniedziałek, 8 stycznia 2024

Dzień Sprzątania Biurka

 Czy wiesz, że drugi poniedziałek stycznia jest Dniem Sprzątania Biurka? To nietypowe święto celebrowane jest aż w 43 krajach świata (wg danych Tomhrm – Wiedza HR)  i myślę, że może stanowić okazję nie tylko do zadbania o porządek w miejscu pracy ale również stać się przyczynkiem do rozważań na temat tego, czy faktycznie „czyste biurko” stanowi o naszej zawodowej efektywności.Co do zasady czyste biurko czyli takie, 

na którym nie ma żadnych zbędnych dokumentów, nośników danych lub innych przedmiotów, które mogłyby zdradzić poufne informacje, ma na celu zapewnić bezpieczeństwo danych osobowych i firmowych i jest znakiem profesjonalizmu i porządku.

Dodatkowo, według badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Minnesota  czyste biurko może sprzyjać zdrowemu stylowi życia i zachowaniom prospołecznym. Wyniki przeprowadzonego eksperymentu dowiodły, że osoby, które pracowały przy czystym i uporządkowanym biurku, częściej wybierały zdrowsze przekąski i były bardziej skłonne do wspierania działalności charytatywnej (www.psychologia-spoleczna.pl).

Jednocześnie zalety czystości na biurku nie są jednak tak oczywiste, gdy chodzi o kreatywność i innowacyjność. Są tacy, którzy twierdzą, że bałagan na biurku może pobudzać wyobraźnię, inspirować do nowych pomysłów i zachęcać do eksperymentowania. Taki pogląd ma swoje uzasadnienie w badaniach naukowych. W tym samym eksperymencie, w którym badano wpływ czystości na biurku na zdrowie i bezpieczeństwo, naukowcy z University of Minnesota odkryli, że osoby, które pracowały przy zagraconym biurku, były bardziej kreatywne, gdy musiały wymyślić nowe zastosowania dla piłeczki pingpongowej. Ich pomysły były oceniane jako bardziej oryginalne i niekonwencjonalne przez niezależnych sędziów.

Z kolei czyste biurko może ograniczać naszą kreatywność i innowacyjność, ponieważ sprzyja konformizmowi, rutynie i przewidywalności. Osoby, które pracują przy czystym i uporządkowanym biurku, mogą być mniej otwarte na zmiany, ryzyko i niepewność, co może hamować ich zdolność do generowania i wdrażania nowych rozwiązań. Czyste biurko może też zniechęcać do poszukiwania nowych informacji i inspiracji, ponieważ może sugerować, że wszystko jest już pod kontrolą i nie ma potrzeby szukać czegoś lepszego.

Osobiście uważam, że wiele zależy od indywidualnych preferencji, osobowości, rodzaju wykonywanej pracy i celów, jakie chcemy osiągnąć. Niektórzy ludzie czują się lepiej i pracują lepiej przy czystym i uporządkowanym biurku, inni natomiast przy zagraconym i chaotycznym. Nie ma sensu narzucać sobie lub innym jednego sposobu organizacji biurka, jeśli nie pasuje on do naszego stylu pracy i myślenia.

A czy Ty zastanawiałeś się, jak organizacja Twojego biurka wpływa na Twoją efektywność, kreatywność i samopoczucie w pracy? Czy wierzysz, że porządek na biurku to klucz do sukcesu a bałagan na biurku to oznaka zagraconego umysłu? A może nie przywiązujesz do tego większej wagi i po prostu pracujesz tak, jak ci wygodnie?

Dzień Sprzątania Biurka to doskonała okazja, aby zadbać o swoją przestrzeń pracy i o siebie. Nie traktuj go jako obowiązku, ale jako szansę na poprawę swojego zdrowia, samopoczucia i efektywności. Niech Twoje biurko będzie takie, jak Ty!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz