wtorek, 2 stycznia 2024

Jak zrealizować swoje noworoczne postanowienia? 5 żelaznych zasad

Czy należysz do osób, które stawiają przed sobą noworoczne wyzwania czy raczej nie dostrzegasz w nich większego sensu?

Są tacy, którzy uważają, że warto je stawiać. Dzięki nim podejmują działania, których celem staje się poprawa jakości życia, zdrowia, finansów, relacji z innymi lub rozwój osobisty. Inni zaś twierdzą, że to bezużyteczna, utopijna deklaracja, z której niewiele zostaje już po pierwszych dniach, tygodniach.

Faktycznie, statystyki nie są entuzjastyczne. Jak podaje Businessinsider badanie Forbes Health/One Poll wykazało, że noworocznych postanowień trzymamy się średnio przez 3,74 miesiąca a zaledwie 6% wykazuje się konsekwencją przez cały rok.

Dlaczego tak się dzieje? Specjaliści dopatrują się przyczyn w sposobie planowania. Często postanowienia przyjmują zbyt ogólną formę. Zakładamy – będę ćwiczyć. Ale co konkretnie? Gdzie? Kiedy? Jak często? Z jaką intensywnością? Postanawiamy – wrócę do nauki języka. A konkretnie ile minut na to poświęcę? Z jakich materiałów będę korzystać? Po czym poznam, że posuwam się do przodu w tym procesie? Bywa też, że w ferworze huraoptymizmu zakładamy, że w kolejnym Nowym Roku uda nam się zrealizować dużo, wspaniałych wyzwań a w efekcie zatrzymujemy się po pierwszych krokach,  przytłoczeni mnogością postawionych przed sobą celów.

O czym zatem warto pamiętać, podejmując rzucone sobie samemu wzywanie? Jak zrealizować swoje noworoczne postanowienia i nie poddać się po kilku tygodniach?

Poniżej 5 żelaznych zasad, które przełożą się na Twój sukces w tym zakresie:


1. Bądź konkretny

Zamiast mówić "chcę być szczupły", określ dokładnie, ile kilogramów chcesz stracić i w jakim czasie. Zamiast mówić "chcę nauczyć się języka obcego", wybierz konkretny język i poziom, do którego chcesz dojść. Im bardziej sprecyzujesz swój cel, tym łatwiej będzie Ci go zmierzyć i ocenić postępy.

2. Podziel cel na mniejsze kroki

Nie próbuj zrobić wszystkiego naraz. Jeśli chcesz schudnąć 10 kg, nie oczekuj, że uda Ci się to w miesiąc. Zamiast tego, ustal sobie mniejsze kroki, np. 1 kg na tydzień, mając świadomość, że w pierwszym okresie ten spadek będzie osiągany szybciej niż w kolejnych tygodniach. Jeśli chcesz nauczyć się języka obcego, nie zapisuj się od razu na zaawansowany kurs. Zamiast tego, zacznij od podstaw i stopniowo zwiększaj poziom trudności. Może określ konkretną ilość nowych wyrażeń, zwrotów, które przyswoisz w danym czasie? Dzięki temu będziesz miał poczucie sukcesu i motywacji do dalszej pracy.

 

3. Znajdź wsparcie

Nie musisz realizować swoich postanowień sam. Możesz szukać wsparcia w rodzinie, przyjaciołach, grupach online lub specjalistach. Podziel się swoimi celami z innymi ludźmi, którzy mają podobne zainteresowania lub wyzwania. Poproś ich o radę, pomoc lub zachętę. Możesz też znaleźć sobie partnera lub partnerkę do wspólnego ćwiczenia, nauki czy podróżowania. Dzięki temu będziesz miał kogoś, kto Cię zrozumie, wesprze i pomoże Ci się nie poddać.

4. Nagradzaj się

Nie zapominaj o nagradzaniu się za każdy osiągnięty krok. Nie muszą to być duże nagrody, wystarczy coś, co sprawi Ci przyjemność i pozwoli Ci się zrelaksować. Może to być pyszna, aromatyczna kawka, film, książka, manicure czy coś innego. Ważne, żebyś doceniał swoje wysiłki i cieszył się z postępów. 

5. Nie poddawaj się

Nie zniechęcaj się, jeśli nie uda Ci się spełnić swojego planu w 100%. Nie ma sensu się obwiniać, krytykować czy porównywać z innymi. Pamiętaj, że każdy popełnia błędy i ma gorsze dni. Ważne, żebyś nie rezygnował z całego celu, tylko spróbował ponownie. Skup się na tym, co już osiągnąłeś, a nie na tym, co Ci się nie udało. Pomyśl, co możesz zrobić lepiej lub inaczej w przyszłości. Nie trać wiary w siebie i swoje możliwości. I pamiętaj – „Mierz w księżyc. Nawet gdy chybisz – wylądujesz pośród gwiazd! Les Brown

Trzymam kciuki za swoje i Twoje noworoczne postanowienia!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz