poniedziałek, 20 listopada 2023

6 sposobów na to jak nie odpuszczać w słabszy dzień i jak zmotywować się do działania

Czy miewasz czasem słabsze dni, w których nie masz ochoty na żadne ambitne działanie, na to mniej ambitne również?  Że wszystko wydaje Ci się trudne, nudne lub bez sensu? Że nie widzisz celu w swoich działaniach i planach?

Jeżeli tak - nie jesteś sam. Każdy z nas ma takie dni, kiedy brakuje nam motywacji, energii i entuzjazmu. Kiedy czujemy się przytłoczeni, zniechęceni lub zmartwieni, kiedy chcemy odpuścić…

To normalne. To ludzkie. To część życia.

Nie zawsze możemy być na szczycie. Nie zawsze możemy być pełni pasji, radości i optymizmu. Nie zawsze jesteśmy w stanie flow, kiedy wszystko idzie nam z łatwością i przyjemnością.Możemy jednak nauczyć się radzić sobie z tymi słabszymi dniami. Możemy nauczyć się, jak nie odpuszczać i jak zmotywować się do działania, mimo że nie mamy na to ochoty.

Jak to zrobić? Oto kilka prostych i skutecznych sposobów, które pomogą Ci przezwyciężyć kryzys motywacyjny i wrócić do formy.


1. Przypomnij sobie swoje "dlaczego". Dlaczego robisz to, co robisz? Jaki jest Twój cel, Twoja wizja, Twoja misja? Co chcesz osiągnąć, zmienić, poprawić, stworzyć? Co Cię napędza, inspiruje, cieszy? Co ma dla Ciebie znaczenie, wartość, sens? Zapisz sobie swoje "dlaczego" na kartce papieru, na komputerze lub w telefonie i czytaj je codziennie, zwłaszcza wtedy, kiedy czujesz się zniechęcony lub zdemotywowany. To pomoże Ci przypomnieć sobie, po co to wszystko robisz i co chcesz osiągnąć.

2. Podziel swoje zadania na mniejsze kroki. Czasem brakuje nam motywacji, bo mamy przed sobą zbyt duże, skomplikowane lub niejasne zadania. Nie wiemy, od czego zacząć, jak się zorganizować, co zrobić najpierw. Wtedy łatwo się zniechęcić i zwlekać. Dlatego warto podzielić swoje zadania na mniejsze, prostsze i konkretniejsze kroki. Zrób listę tego, co musisz zrobić, i zaznaczaj kolejne punkty, kiedy je wykonasz. To da Ci poczucie postępu, kontroli i satysfakcji. A co za tym idzie, zwiększy Twoją motywację.

3. Zacznij od najłatwiejszego lub najprzyjemniejszego zadania. Jeśli masz problem z rozpoczęciem działania, bo wszystko Ci się nie chce, spróbuj zacząć od tego, co jest dla Ciebie najłatwiejsze lub najprzyjemniejsze. Może to być coś, co lubisz robić, co sprawia Ci radość, co daje Ci satysfakcję. Może to być coś, co zajmuje Ci niewiele czasu, co nie wymaga dużego wysiłku, co nie jest zbyt trudne. Zrób to jako pierwsze, a zobaczysz, jak poczujesz się lepiej, jak nabierzesz energii i apetytu na więcej😊. Potem weź się za kolejne zadania, stopniowo zwiększając poziom trudności i wyzwania.

4. Nagradzaj się za wykonane zadania. Nie zapominaj o tym, żeby doceniać swoje wysiłki i celebrować swoje sukcesy. Każde wykonane zadanie, nawet to najmniejsze, jest krokiem do przodu, jest osiągnięciem, jest powodem do dumy. Dlatego warto się za to nagradzać, np. przerwą na pyszną kawę, odcinkiem ulubionego serialu, spotkaniem z przyjaciółmi czy czymkolwiek innym, co sprawia Ci przyjemność. To pomoże Ci utrzymać pozytywne nastawienie, zwiększyć samoocenę i motywację.

5. Szukaj inspiracji i wsparcia. Obserwuj osoby, które osiągnęły to, co Ty chcesz osiągnąć. Możesz dołączyć do grupy, społeczności, klubu, organizacji, kursu, szkolenia, warsztatu, czy czegokolwiek innego, co pozwoli Ci nawiązać kontakty, wymieniać się doświadczeniami, uczyć się, rozwijać i wzajemnie się motywować. To pomoże Ci poczuć się częścią czegoś większego, znaleźć sens i cel w swoim działaniu.

6. Pamiętaj o swoim zdrowiu i samopoczuciu. Nie zapominaj o tym, żeby dbać o swoje ciało, umysł i duszę. Nie zaniedbuj swoich potrzeb fizycznych, emocjonalnych i duchowych. Zadbaj o odpowiednią dietę, sen, odpoczynek, relaks, ruch, hobby, pasje, zainteresowania, wartości, cele, marzenia. To wszystko ma wpływ na Twoją motywację, energię, entuzjazm i chęć do działania. Nie możesz być zmotywowany, jeśli jesteś zmęczony, głodny, zestresowany, smutny, znudzony lub sfrustrowany. Dlatego zadbaj o siebie, a zobaczysz, jak Twoja motywacja wzrośnie.

To są tylko niektóre z wielu sposobów, jak nie odpuszczać w słabszy dzień i jak zmotywować się do działania. Wypróbuj je i zobacz, które z nich działają dla Ciebie najlepiej. A jeśli znasz inne skuteczne techniki motywacyjne, podziel się nimi w komentarzu😊

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz