sobota, 2 grudnia 2023

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o kuchni VEGE

 Kuchnia vege to coraz popularniejszy trend w żywieniu. W naszym domu jest obecna już 4 rok, co prawda póki co tylko w wymiarze 2/5 😉 Troje z nas nadal pozostaje mięsnymi smakoszami, niemniej wszyscy doceniamy korzyści dla zdrowia, środowiska i zwierząt, jakie ze sobą niesie ten rodzaj kuchni.

 Nie każdy wie, na czym polega kuchnia wegetariańska, jakie są jej zasady i jak przygotowywać smaczne i zróżnicowane dania bez mięsa. Dlatego pomyślałam, że przedstawię listę 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o kuchni vege.
1. Co to jest kuchnia vege?


Kuchnia vege to ogólna nazwa dla stylu żywienia opartego na produktach roślinnych, z wyłączeniem lub ograniczeniem produktów pochodzenia zwierzęcego. Istnieją różne odmiany kuchni vege, takie jak wegetarianizm, weganizm, laktoowowegetarianizm, laktovegetarianizm, owowegetarianizm czy fleksitarianizm. Każda z nich ma swoje własne kryteria i motywacje, ale łączy je wspólny cel - zmniejszenie lub wyeliminowanie spożycia mięsa i innych produktów odzwierzęcych.

2. Dlaczego warto wypróbować kuchnię vege?

Kuchnia vege ma wiele zalet, zarówno dla nas, jak i dla naszej planety. Oto kilka z nich:

- Kuchnia vege może poprawić nasze zdrowie, ponieważ dostarcza nam bogactwa witamin, minerałów, błonnika i antyoksydantów, a jednocześnie ogranicza tłuszcze nasycone, cholesterol i hormony obecne w mięsie. Według badań, osoby stosujące dietę roślinną mają niższe ryzyko chorób serca, cukrzycy, nadciśnienia, otyłości i niektórych nowotworów/

- Kuchnia vege może pomóc nam zadbać o środowisko, ponieważ zmniejsza nasz ślad węglowy, zużycie wody i emisję gazów cieplarnianych. Produkcja mięsa i innych produktów odzwierzęcych wymaga znacznie więcej zasobów i energii niż produkcja roślin, a także powoduje zanieczyszczenie gleby, wody i powietrza. Według raportu ONZ, przemysł mięsny odpowiada za 14,5% globalnej emisji gazów cieplarnianych, co jest więcej niż cały transport.

- Kuchnia vege może przyczynić się do poprawy dobrostanu zwierząt, ponieważ zmniejsza ich cierpienie i wykorzystywanie. Miliony zwierząt są hodowane i zabijane każdego roku w warunkach, które często naruszają ich podstawowe potrzeby i prawa. Przejście na dietę roślinną oznacza, że ratujemy życie wielu istot, które zasługują na szacunek i współczucie.

3. Czy kuchnia vege jest monotonna i mało smaczna?

Kuchnia vege jest bardzo smaczna i urozmaicona, ponieważ wbrew pozorom oferuje szeroki wybór produktów i potraw, które możemy przygotowywać na różne sposoby. Kuchnia vege nie ogranicza się do sałatek i tofu, ale zawiera również makarony, zupy, zapiekanki, burgery, naleśniki, ciasta i wiele innych. Możemy czerpać inspirację z kuchni różnych krajów i regionów, takich jak kuchnia azjatycka, śródziemnomorska, meksykańska czy polska. Możemy również eksperymentować z nowymi składnikami i przyprawami, takimi jak quinoa, hummus, awokado, curry, tahini czy pesto. Kuchnia vege nie jest nudna, ale pełna kolorów, aromatów i smaków.

4. Jak zacząć przygodę z kuchnią vege?

Zacząć przygodę z kuchnią vege nie jest trudno, wystarczy kilka prostych kroków:

- Zdecyduj, jaka odmiana kuchni vege najbardziej Ci odpowiada i dlaczego chcesz ją wypróbować. Możesz zacząć od ograniczenia mięsa i innych produktów odzwierzęcych, a następnie stopniowo je eliminować lub zastępować roślinnymi alternatywami. Możesz również zrobić to od razu, jeśli czujesz się na to gotowy.

- Zapoznaj się z podstawami żywienia roślinnego i dowiedz się, jakie produkty są niezbędne dla zachowania zdrowia i równowagi. Możesz skorzystać z porad dietetyka, książek, artykułów lub blogów na temat kuchni vege. Ważne jest, aby dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, takich jak białko, żelazo, wapń, witamina B12 czy omega-3.

- Zrób zakupy i zaopatrz się w produkty roślinne, takie jak warzywa, owoce, zboża, kasze, makarony, ryż, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona, oleje, mleka roślinne, jogurty roślinne, sery roślinne, tofu, tempeh, seitan, sos sojowy, miso, ocet, przyprawy i zioła. Możesz znaleźć je w sklepach spożywczych, ekologicznych, wegańskich lub internetowych.

- Przygotuj swoje pierwsze dania roślinne i ciesz się ich smakiem. Możesz wybrać proste i szybkie przepisy, takie jak sałatki, kanapki, makarony, zupy, curry, gulasze, placki, naleśniki, ciasteczka czy smoothie. Możesz również spróbować bardziej zaawansowanych i kreatywnych potraw, takich jak lasagne, risotto, sushi, pizza, burger, tort czy lody. Możesz korzystać z gotowych przepisów lub tworzyć własne kompozycje.

5. Jak radzić sobie z trudnościami i wyzwaniami związanymi z kuchnią vege?

Przejście na kuchnię vege może wiązać się z pewnymi trudnościami i wyzwaniami, takimi jak:

- Brak akceptacji i wsparcia ze strony rodziny, przyjaciół, partnera lub współpracowników. Możesz spotkać się z niezrozumieniem, krytyką, żartami lub naciskami, aby zrezygnować z diety roślinnej. W takiej sytuacji ważne jest, aby zachować spokój i asertywność, wyjaśnić swoje powody i korzyści z kuchni vege, a także szanować wybory innych. Możesz również zaprosić ich do spróbowania Twoich dań roślinnych lub zabrać ich do restauracji vege, aby pokazać im, że kuchnia vege jest smaczna i różnorodna.

- Brak dostępności i różnorodności produktów i potraw roślinnych w niektórych miejscach. Możesz mieć problem z znalezieniem sklepu, restauracji lub cateringu, który oferuje produkty i dania roślinne, zwłaszcza w mniejszych miastach, na wsi lub za granicą. W takiej sytuacji warto jest zrobić zapasy produktów roślinnych, takich jak batony, orzechy, suszone owoce, chleb, hummus, pasztety roślinne, które możesz zabrać ze sobą w podróż lub do pracy. Możesz również zapytać o możliwość składania zamówienia roślinnego w restauracji, która nie ma takiej opcji w menu. Możesz poprosić o sałatkę, zupę, makaron, ryż lub frytki z dodatkiem warzyw, sosu lub sera roślinnego. Możesz również zwrócić uwagę na potrawy, które są naturalnie roślinne lub łatwo można je dostosować, takie jak pizza, falafel, curry, sushi, pad thai czy burrito.

- Brak pewności i wiedzy na temat żywienia roślinnego. Możesz mieć wątpliwości, czy kuchnia vege jest bezpieczna, zdrowa i odpowiednia dla Ciebie i Twojej rodziny. Możesz również napotkać na wiele mitów i stereotypów na temat kuchni vege, takich jak brak białka, niedobory, słaba kondycja, brak smaku czy ekstremizm. W takiej sytuacji warto jest poszukać wiarygodnych źródeł informacji i edukacji na temat kuchni vege, takich jak książki, artykuły, blogi, podcasty, filmy, dokumenty, webinary czy warsztaty. Możesz również skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który specjalizuje się w żywieniu roślinnym lub jest otwarty na taką opcję.

Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć na najistotniejsze pytania. A jeśli zastanawiasz się, gdzie szukać inspiracji na vege potrawy – w internecie znajdziesz ich mnóstwo! Oczywiście zapraszam również na swojego bloga – przepisy vege oznaczone są dedykowaną etykietą😊

1 komentarz: