wtorek, 5 grudnia 2023

„Szanse się nie zdarzają. Ty je tworzysz". 4 konkrety, które warto zastosować

 Czy kiedykolwiek miałeś poczucie,  że życie jest niesprawiedliwe i że inni mają więcej szczęścia niż ty? Czy zazdrościłeś ludziom, którzy osiągają sukcesy i realizują swoje marzenia? Czy myślałeś, że to tylko kwestia przypadku i że ty nigdy nie będziesz miał takiej okazji?

Jeśli tak, to mam dla ciebie dobrą wiadomość. Nie musisz czekać na szansę, żeby zmienić swoje życie na lepsze. Możesz ją stworzyć sam. Tak, jak powiedział Chris Grosser, amerykański przedsiębiorca i autor książki „The Art of Opportunity”: „Szanse się nie zdarzają. Ty je tworzysz”.

Co to znaczy, że ty tworzysz szanse? To znaczy, że nie jesteś biernym obserwatorem swojego losu, ale aktywnym kreatorem swojej przyszłości. To znaczy, że nie poddajesz się okolicznościom, ale szukasz sposobów, jak je wykorzystać na swoją korzyść. To znaczy, że nie narzekasz na problemy, ale szukasz rozwiązań i możliwości.Jak to zrobić w praktyce? Oto kilka wskazówek, które mogą ci pomóc:


1. Określ swoją wizję i cele. Zanim zaczniesz tworzyć szanse, musisz wiedzieć, czego chcesz i dokąd zmierzasz. Jak powiedział Stephen Covey, autor bestsellerowej książki „7 nawyków skutecznego działania”: „Zacznij od końca”. Wyobraź sobie, jak chciałbyś, żeby wyglądało twoje życie za rok, za pięć lat, za dziesięć lat. Co chciałbyś osiągnąć? Co chciałbyś robić? Co chciałbyś mieć? Co chciałbyś być? Następnie sprecyzuj swoją wizję i podziel ją na mniejsze, konkretne i mierzalne cele. Zapisz je i regularnie sprawdzaj, czy jesteś na dobrej drodze.

2. Bądź otwarty i ciekawy. Nie zamykaj się na nowe doświadczenia, ludzi i informacje. Nie ograniczaj się do swojej strefy komfortu i swoich utartych schematów. Bądź gotowy na zmiany i wyzwania. Bądź ciekawy świata i siebie. Jak powiedział Albert Einstein, słynny fizyk i noblista: „Nie mam żadnych szczególnych talentów. Jestem tylko namiętnie ciekawy”. Odkrywaj, ucz się, eksperymentuj, baw się. Szukaj inspiracji i pomysłów w różnych źródłach. Czytaj książki, oglądaj filmy, słuchaj podcastów, rozmawiaj z ludźmi, podróżuj, poznawaj nowe kultury. Nie bój się zadawać pytań i prosić o pomoc. Nie bój się popełniać błędów i uczyć się na nich. Nie bój się ryzykować i próbować czegoś nowego.

3. Działaj i podejmuj inicjatywę. Nie wystarczy tylko marzyć i planować. Musisz też działać i podejmować inicjatywę. Nie czekaj, aż ktoś ci coś zaproponuje, zaoferuje lub zrobi za ciebie. Sam szukaj okazji, kontaktów i współpracy. Sam twórz projekty, produkty i usługi. Sam promuj się, swoją pracę i swoją wartość. Jak powiedział Tony Robbins, znany coach i mówca motywacyjny: „Nie ma takiej rzeczy jak brak zasobów. Jest tylko brak kreatywności”. Wykorzystaj to, co masz i co potrafisz. Znajdź niszę, w której możesz się wyróżnić i pokazać swoje umiejętności. Znajdź ludzi, którzy mają podobne cele i wartości, i zbuduj z nimi relacje. Znajdź ludzi, którzy potrzebują tego, co oferujesz, i zaoferuj im swoje rozwiązania. Znajdź ludzi, którzy mogą ci pomóc, i poproś ich o wsparcie.

4. Bądź wytrwały i elastyczny. Nie spodziewaj się, że tworzenie szans będzie łatwe i szybkie. Nie zniechęcaj się, jeśli napotkasz na przeszkody, trudności i porażki. Nie poddawaj się, jeśli nie osiągniesz od razu swoich celów. Bądź wytrwały i elastyczny. Jak powiedział Thomas Edison, wynalazca żarówki i fonografu: „Nie zawiodłem. Po prostu znalazłem 10 000 sposobów, które nie działają”. Traktuj każdą próbę jako naukę i okazję do poprawy. Analizuj swoje działania i wyniki. Sprawdzaj, co działa, a co nie. Poprawiaj, modyfikuj, dostosowuj. Nie bój się zmieniać swoich planów i strategii, jeśli okażą się nieskuteczne lub nieaktualne. Bądź elastyczny i gotowy na korekty.

 

Pamiętaj, że szanse się nie zdarzają. Ty je tworzysz. To ty decydujesz, jakie masz możliwości i jak z nich korzystasz. To ty kształtujesz swoje życie i swoją przyszłość. To ty jesteś odpowiedzialny za swoje szczęście i sukces. Nie czekaj na lepszy czas, lepsze miejsce, lepsze warunki. Zacznij dzisiaj. Zacznij od siebie. Zacznij tworzyć szanse.1 komentarz:

  1. Pięknie napisałaś ,nie zawsze to się udaje ale warto próbować

    OdpowiedzUsuń