poniedziałek, 11 marca 2013

D - Prawdziwa siła człowieka...

Zauważyliście zapewne, że jestem fanką opowiadań Brunona Ferreo. W tych krótkich przekazach odnaleźć można prawdy tak oczywiste, a  jednocześnie tak często nieuświadamiane...
Dziś kolejna dawka pozytywnej strawy dla ducha:
 
Owca

Pewna owca, natychmiast jak tylko została stworzona, zorientowała się, że jest najsłabszą ze zwierząt.
Żyła z nieustannym biciem serca, bała się, że zostanie zaatakowana przez innych, mocniejszych i bardziej agresywnych. Nie potrafiła bronić się w żaden sposób. Powróciła więc do Stwórcy, aby wypowiedzieć przed Nim wszystkie swoje obawy.
„Czy mam wyposażyć cię w coś, co pozwoliłoby ci się bronić?” powiedział jej z czułością Pan Bóg.
„Tak”.
„A co byś powiedziała o ostrych zębach?”.
Owca pokręciła głową: „W jaki sposób będę mogła skubać delikatną trawę? A poza tym zaczęto by mówić, że jestem rozbójniczką”.
„Czy chciałabyś mieć wielkie pazury?”.
„Ach, nie. Wtedy zaczęłabym ich używać do niezbyt mądrych celów…”.
„Mógłbym wstrzyknąć do twego języka jakiś jad”, kontynuował cierpliwie Pan Bóg.
„Nie ma o tym mowy. Byłabym przez wszystkich nienawidzona i pogardzana jak żmija”.
„A co myślisz o mocnych rogach?”.
„Ach, nie. Nikt nie chciałby się ze mną bawić”.
„Ale żeby się bronić, musisz mieć coś, co sprawi ból komuś, kto cię zaatakuje…”.
„Miałabym zadawać komuś ból? Nie, nie zrobię tego. Wolę już pozostać taka jaka jestem…”


Jako istoty ludzkie, przestaliśmy zdawać sobie sprawę, że w pewnym sensie, tak samo jak małe zwierzęta, nie posiadamy grubej skóry, która by osłaniała nasze ciała, ani też nie mamy ostrych zębów, by się nimi bronić. My, ludzie, nie możemy do obrony wykorzystywać zła, lecz zwracać uwagę na nasze człowieczeństwo: możemy to czynić zarówno przez kochanie innych, jak i przyjmowanie ich miłości.
To nie nasza siła dostarczy nam nocą ciepła, ale jedynie nasza czułość. To ona wyzwala w innych pragnienie przytulenia się do nas. Prawdziwą siłą człowieka jest jego wrażliwość.

Bruno Ferrero

8 komentarzy:

 1. Anonimowy14 maja, 2013

  Uwielbiam B.Ferrero
  Lubię wracać , cytować go..tyle tam mąrości

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mam identyczne odczucia... stąd tyle jego opowieści na tym blogu... pozdrawiam!

   Usuń
 2. Thank you for sharing valuable information. Nice post. I enjoyed reading this post...

  OdpowiedzUsuń
 3. I found a lot of valuable information in your article, it’s really helpful for me, am suggest to my all dear friend to visit this blog and collect this valuable information, I really happy to say this keep sharing this type of blog, I really like to read this, I hope I will see you again with this type of valuable information, thank you so much for read my comment I will suggest to you all comment reader please deeply read this blog and collect this useful information, if any one searching the website designing company in India please come on my website ogeninfo, we are working in 5 year on this field, we are complete your all type project like website designing & web development and PPC.
  Top 5 Web Development Company in India

  OdpowiedzUsuń
 4. Your blog give me a lot of valuable information, I really like to read your article, I will suggest to my all dear friend to visit this blog and collect this useful information, keep sharing like this type useful blog, I am really happy to say this am really enjoy to read this article, thank you so much for share this helpful information with us, if any one need a shipping company in India to shift you product, we are shift you product with care and faster if you need it so please come on my website Yhcargoindia, thanks to read my comment.
  Custom Agent in India

  OdpowiedzUsuń
 5. Thanks, you guys that is a great explanation. keep up the good work in your granite blog.

  OdpowiedzUsuń