czwartek, 22 sierpnia 2013

C - Zdrowa Pomidorowa - czyli zupa pomidorowa z płatkami owsianymi

Od czasu do czasu  miewam zrywy na odchudzanie swoich potraw...
Z uwagi na fakt, iż rozpoczęłam już akcję Bikini 2014 (jako, że że start akcji Bikini 2013 na dwa tygodnie przed urlopem był mało efektywnym posunięciem;) zaserwowałam dziś odchudzoną pomidoróweczkę z jakże zdrowym dodatkiem - płatkami owsianymi.

Jak donosi ekoquchnia.pl płatki owsiane są dobre na wszystko! A konkretnie:

 "Są skarbnicą minerałów i witamin. 100 g surowych płatków nie ma w ogóle soli, sodu tylko 4 mg, za to aż 350 mg potasu, 54 mg wapnia, 129 mg magnezu, 3,9 mg żelaza, 5mg manganu. Gotowane płatki nie zawierają praktycznie witamin a surowe mają np. 0,462 mg witaminy B1 i 0,151 mg witaminy B2, 0,87 mg witaminy PP i aż 2 mg witaminy E. No i oczywiście błonnik który w  100g surowych płatków występuje w ilości 1,9 g. Poza tym trzeba jeszcze dodać, że płatki zawierają spore ilości  cennego cynku  ( 2 razy więcej niż jabłka czy gruszki)".

Sami widzicie, że nie ma co zwlekać, tylko zaserwować pomidorową owsianeczkę:))


Zupa pomidorowa z płatkami owsianymi


Składniki:

  • filet z kurczaka
  • włoszczyzna
  • świeże pomidory lub przecier pomidorowy
  • sól, curry, pieprz 
  • płatki owsiane lub otręby
Receptura jest banalnie prosta - na małym ogniu gotujemy delikatny rosołek na filecie z włoszczyzną, z niewielką ilością soli. Pod koniec (czyli gdy mięsko będzie miękkie) dodajemy curry oraz przecier - jeżeli korzystamy ze świeżych pomidorów uprzednio je sparzamy, obieramy ze skórki,  gotujemy  w odrębnym rondelku, przecieramy przez sitko i dodajemy do rosołu. Włoszczyznę i mięso wyjmujemy, marchewkę kroimy w kostkę, mięso  rwiemy na kawałki i dodajemy z powrotem do zupy, którą doprawiamy pieprzem według uznania i świeżą zieleniną  (np.natką pietruszki).
 
Płatki (bądź  otręby) dodajemy bezpośrednio na talerz z pomidorową mając na uwadze, że nie gotując ich nie tracimy ich cennych właściwości.

2 komentarze: