piątek, 27 września 2013

Smak dzieciństwa - szyszki z ryżu

Koleżanka, która podobnie jak ja kompletowała dziś "spis treści" na przyjęcie urodzinowe swojego nastoletniego dziecka (wszystkiego najlepszego Aniu! :) natknęła mnie dobrym pomysłem na przygotowanie smakołyku naszego dzieciństwa - szyszek z preparowanego ryżu i krówek ciągutek.
Wydrukowała mi nawet przepis, ale oczywiście kartka została na biurku w pracy i musiałam wysilać swoje szare komórki, żeby przypomnieć sobie, jak to z tymi szyszkami miało być...
Jak zwykle niezawodny w takich systuacjach jest dr google - wyszperał mi szyszkowych odsłon do wyboru - do koloru.
Uzbrojona w składniki, gumowe rękawiczki i pomoc Amelki przystąpiłam do dzieła. Wizuale efekty poniżej - zaś smakowe zgodnie ze słodkim oczekiwaniem:)

Szyszki z ryżu i krówek
 


Składniki

 • ok 1 kg  krówek (tych ciągnących się)
 • 160 g ryżu preparowanego (2 opakowania)
 • 150 g masła
 • 2 łyżki kakao (myślę, że można dać więcej, bo ciemne za jasne wyszły;)
 
Krówki rozpakować z papierków - uwaga - przy tej czynności ich ilość może ulec drastycznemu zmniejszeniu!;) wrzucić do rondla, dodać masło i rozpuścić na małym ogniu, mieszając (i uważając, by nie przypalić rondla). Po uzyskaniu jednolitej masy odstawić z ognia, przelać połowę do innego naczynia, dołożyć do niej kako i dokładnie wymieszać. Do każdej porcji wsypać połowę porcji preparowanego ryżu (u mnie po jednym opakowniu),  dokładnie połączyć krówkową masę z ryżem i formować szyszki. Super sprawdziły się przy tym zadaniu gumowe rękawiczki:)


Uwaga: Chciałam, by moje szyszki były lekko wilgotne i stanowiły połączenie smaków zarówno ryżu jak i pysznych krówek, natomiast z powodzeniem możecie zwiększyć  ilość ryżu (nawet o połowę) jeżeli chcecie, by były mniej slodkie a bardziej chrupiąco-ryżowe.

13 komentarzy:

 1. Uwielbiam szyszki :) twoje wyglądają ślicznie i bardzooo apetycznie mmm ... chyba sama zrobię :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szyszki po prostu pycha :)♡♡♡♡♡♡♡♡♡♥

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie zrobiłem dodając jeszcze iryski i trochę wiecej niż 2 łyżki kakao i wyszły idealne :) jutro kolejna porcja ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. c8d02q0d91 e6e55l2l69 s9w65w1u44 m7z93h5y63 o4x96n1h77 l0t72b5i83

  OdpowiedzUsuń